Coraline - en to pt translation catalogue (101 entries)

en: Event
pt: Evento

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full-width, no sidebar
pt: Largura total, sem barra lateral

note: Description of the plugin/theme
en: A squeaky-clean theme featuring a custom menu, header, background, and layout. Coraline supports 7 widget areas (up to 3 in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes styles for print and the Visual Editor, special styles for posts in "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional full-width page template that removes the sidebar.
pt: Um tema clean com cabeçalho, menu, plano de fundo e layout personalizáveis. Coraline suporta 7 áreas para widgets (máximo de 3 na barra lateral, e 4 no rodapé) e imagens destacadas (miniaturas para posts de galeria, e cabeçalhos personalizáveis para posts e páginas). Inclui estilos para impressão e o Editor Visual, formatos especiais para notas e galerias, e um template de largura total que esconde a barra lateral.

en: Tag Archives: %s
pt: Arquivo da tag: %s

en: Search It!
pt: Procure isso!

en: Recent Entries
pt: Entradas Recentes

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt: Nada coincide com seus critérios de busca. Tente outra vez com palavras-chave diferentes.

en: Nothing Found
pt: Nada Encontrado

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Publicado em</span> %2$s

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: 1 comment
pt: 1 comentário

en: % comments
pt: % Comentários

en: <span class="%1$s">in</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">em</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Marcado com</span> %2$s

en: View posts in the Gallery category
pt: Ver posts na categoria Galeria

en: More Galleries
pt: Mais galerias

en: 1 Comment
pt: 1 comentário

en: % Comments
pt: % Comentários

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
pt: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s fotos</a>.

en: Permalink to %s
pt: Ligação permanente para %s

en: All %s posts
pt: Todos o conteúdo de tipo %s

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
pt: Desculpe, mas nada foi encontrado para o arquivo solicitado. Talvez a pesquisa ajude a encontrar um post relacionado.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Posts Recentes <span class="meta-nav"> → </span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt: <span class="meta-nav"> ← </span> Posts Anteriores

en: Note: Coraline now supports Post Formats! Read more at <a href="http://support.wordpress.com/posts/post-formats/">Support &raquo; Post Formats</a>.
pt: Atenção: Coraline agora tem suporte para Formatos de Post! Leia mais em <a href="http://support.wordpress.com/posts/post-formats/">Suporte &raquo; Formatos de Post</a>.

en: Gallery Category
pt: Categoria da galeria

en: Select a category to use for posts with image galleries
pt: Selecione uma categoria para utilizar para posts com galerias de imagem

en: Save Options
pt: Guardar Opções

en: Aside Category
pt: Categoria Notas

en: Select a category &hellip;
pt: Selecionar uma categoria &hellip;

en: Select a category to use for shorter aside posts
pt: Selecione uma categoria para usar para posts de notas menores

en: Select a default color scheme
pt: Selecione um esquema de cores padrão

en: Default Layout
pt: Layout Padrão

en: Color Scheme
pt: Esquema de Cores

en: Full Width (No Sidebars)
pt: Largura Inteira (sem barra lateral)

en: %1$s Theme Options
pt: Opções de Tema %1$s

en: Options saved
pt: Opções salvas

en: Content-Sidebar-Sidebar
pt: Conteúdo-Barra Lateral-Barra Lateral

en: Sidebar-Sidebar-Content
pt: Barra lateral-Barra lateral-Conteúdo

en: Sidebar-Content-Sidebar
pt: Barra Lateral-Conteúdo-Barra Lateral

en: Content-Sidebar
pt: Conteúdo-Barra Lateral

en: Sidebar-Content
pt: Barra Lateral-Conteúdo

en: Brown
pt: Marrom

en: Red
pt: Vermelho

en: Purple
pt: Roxo

en: Blue
pt: Azul

en: Pink
pt: Rosa

en: Black
pt: Preto

en: White
pt: Branco

en: Limestone cave
pt: Gruta de calcário

en: Cactii
pt: Cacto

en: Theme Options
pt: Opções do tema

en: Water drops
pt: Gotas de água

en: Next &rarr;
pt: Próximo &rarr;

en: &larr; Previous
pt: &larr; Anterior

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span>  at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>
pt: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publicada </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span>  com <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> em <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Uploaded </span> at <a href="%1$s" title="Link to full-size image">%2$s &times; %3$s</a>
pt: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Enviado </span> com <a href="%1$s" title="Link to full-size image">%2$s &times; %3$s</a>

en: Skip to content
pt: Pular para o conteúdo

en: Page %s
pt: Página %s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Marcar como favorito o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esse post foi publicado em %1$s. Bookmark o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esse post foi publicado em %1$s e marcado %2$s. Guardar <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a>.

en: <span class="by-author"><span class="sep">by</span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%1$s" title="%2$s" rel="author">%3$s</a></span> </span>
pt: <span class="by-author"><span class="sep">por</span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%1$s" title="%2$s" rel="author">%3$s</a></span> </span>

en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: The fourth footer widget area
pt: A quarta área de widget do rodapé

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Publicado em</span> %2$s

en: The third footer widget area
pt: A terceira área de widget do rodapé

en: Fourth Footer Widget Area
pt: Quarta área de widgets do rodapé

en: The second footer widget area
pt: A segunda área de widget do rodapé

en: Third Footer Widget Area
pt: Terceira área de widgets do rodapé

en: The first footer widget area
pt: A primeira área de widget do rodapé

en: Second Footer Widget Area
pt: Segunda área de widgets do rodapé

en: Feature Widget Area
pt: Destacar área de widget

en: The feature widget above the sidebars in Content-Sidebar-Sidebar and Sidebar-Sidebar-Content layouts
pt: O widget em destaque acima das barras laterais nos layouts Conteúdo-Barra Lateral-Barra Lateral e Barra Lateral-Barra Lateral-Conteúdo

en: First Footer Widget Area
pt: Primeira área de widgets do rodapé

en: Secondary Widget Area
pt: Área de widgets secundária

en: The secondary widget area appears in 3-column layouts
pt: A área de widget secundária aparece em layouts de 3 colunas

en: Primary Widget Area
pt: Área de widgets primária

en: The primary widget area
pt: A área primária de widget

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Primary Navigation
pt: Navegação primária

en: Edit
pt: Editar

en: Pages:
pt: Páginas

en: Theme: %1$s by %2$s.
pt: Tema: %1$s por %2$s.

en: Proudly powered by %s.
pt: Orgulhosamente criado com %s.

en: A Semantic Personal Publishing Platform
pt: Plataforma de publicação pessoal semântica

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão desativados.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentários mais antigos

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Comentários mais recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: One response to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s responses to &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: Uma resposta para &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s Respostas para &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da categoria: %s

en: Author Archives: %s
pt: Arquivo do autor:%s

en: Blog Archives
pt: Arquivos do Blog

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
pt: Arquivo do ano: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
pt: Arquivo do mês: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
pt: A página solicitada não foi encontrada. Talvez a busca ajude.

en: Daily Archives: <span>%s</span>
pt: Arquivo do dia: <span>%s</span>

en: Not Found
pt: Não encontrado
