monochrome - en to fr translation catalogue (70 entries)

en: Archive for the &#8216; %s &#8217; Category
fr: Archives pour la Categorie &#8216; %s &#8217;

en: Posts Tagged &#8216; %s &#8217;
fr: Articles tagge &#8216; %s &#8217;

en: Archive for %s
fr: Archive pour %s

en: F jS, Y
fr: j F Y

en: F, Y
fr: F Y

en: Author Archive
fr: Archives de l'auteur

en: Blog Archives
fr: Archives du blog

en: Posted in
fr: Poste par

en: By
fr: Par

en: [ EDIT ]
fr: [EDITER]

en: [ READ MORE ]
fr: [LIRE LA SUITE]

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
fr: Desole, mais il n'y a rien ici

en: RETURN TOP
fr: RETOUR EN HAUT

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Cet article est protege par mot de passe. Entrez le mot de passe pour voir les commentaires

en: Write comment
fr: Ecrire commentaire

en: Comments RSS
fr: RSS des Commentaires

en: Comments
fr: Commentaires

en: Trackback are closed
fr: Les trackback sont ferme

en: No comments yet.
fr: Aucun commentaire pour l'instant

en: TrackBack URL
fr: URL des Trackback

en: Trackback from :
fr: Trackback depuis:

en: No trackbacks yet.
fr: Aucun trackback pour l'instant

en: Comment are closed.
fr: Les commentaires sont fermes

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
fr: Vous devez etre <a href="%s">connecte</a> pour poster un commentaire

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
fr: Connecte en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Log out of this account
fr: Se deconnecter de ce compte

en: [ Log out ]
fr: [ Deconnexion ]

en: Log out
fr: Deconnexion

en: NAME
fr: NOM

en: ( required )
fr: (requis)

en: - will not be published -
fr: - ne sera pas publie -

en: Submit Comment
fr: Soumettre un commentaire

en: Theme Options
fr: Options du theme

en: Monochrome option
fr: Options Monochrome

en: Show Information on sidebar.
fr: Montrer les informations dans la barre laterale

en: Yes
fr: Oui

en: Title for Information area (right side)
fr: Titre pour la zone d'information (cote droit)

en: Contents for Information area. ( HTML tag is available. )
fr: Contenu de la zone d'information (utilisation de code HTML possible)

en: Show rss feed on sidebar.
fr: Montrer le feed rss dans la barre laterale

en: Position of search area on sidebar.
fr: Position de la zone de recherche dans la barre laterale

en: Top
fr: En haut

en: Bottom
fr: En bas

en: Show tag list on sidebar.
fr: Montrer liste de tag dans la barre laterale

en: Header menu.
fr: Menu d'en tete

en: Use pages for header menu.
fr: Utiliser les pages pour le menu d'en-tete

en: Use categories for header menu.
fr: Utiliser les categories pour le menu d'en-tete

en: Show author name.
fr: Montre le nom d'auteur

en: Show tag.
fr: Montrer tag

en: Check if you want to show Return top link.<br />( NOTICE : Return top link does not work on IE6. )
fr: Cocher si vous voulez montrer le lien de "retrour verc le haut. <br /> (Ce lien ne marche pas avec IE6)

en: Save Changes
fr: Sauver les changements

en: REPLY
fr: REPONDRE

en: QUOTE
fr: CITER

en: EDIT
fr: EDITER

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de moderation

en: HOME
fr: ACCUEIL

en: Read more
fr: Lire la suite

en: POSTED BY
fr: POSTE PAR

en: CATEGORY
fr: CATEGORIE

en: 1 comment
fr: A commentaire

en: % comments
fr: % commentaires

en: Search results for
fr: Resultat de la recherche pour

en: Change this sentence and title from admin Theme option page.
fr: Changer le titre et la phrase depuis la page d'opion du theme dans l'administation

en: Entries RSS
fr: Entrees RSS

en: RSS FEED
fr: FEED RSS

en: Search
fr: Recherche

en: Search from this blog.
fr: Rechercher dans le blog

en: TAG LIST
fr: LISTE DE TAG

en: Recent entry
fr: Entrees recentes

en: Category
fr: Categorie

en: SEARCH
fr: RECHERCHE
