Vertigo - en to ja translation catalogue (68 entries)

en: <p><span>Posted on <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s" pubdate>%3$s</time></a></span></p>
ja: <p><span>投稿日: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s" pubdate>%3$s</time></a></span></p>

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に合う投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: Reset Options
ja: 設定をリセット

en: <p><span>Search Results for: "%s".</span></p>
ja: <p><span>「%s」の検索結果</span></p>

en: Change the accent color by entering a HEX color number. (ie: <code>EE3322</code>)
ja: HEX カラーコードを入力してアクセントカラーを変更できます (例: <code>EE3322</code>) 。

en: Enable Hitchcock custom font (Note: this font only supports basic Latin uppercase letters, numerals, and some punctuation.)
ja: Hitchcock カスタムフォントを有効化 (このフォントは大文字のラテン文字、数字、一部の記号のみに対応しています)

en: %s Theme Options
ja: %s テーマ設定

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: Accent Color
ja: アクセント色

en: Font
ja: フォント

en: posted %1$s ago<br /> at <a href="%2$s" title="Link to full-size image">%3$s &times; %4$s</a> in <a href="%5$s" title="Return to %6$s" rel="gallery">%6$s</a>
ja: %1$s前に投稿<br />@ <a href="%2$s" title="フルサイズ画像へのリンク">%3$s &times; %4$s</a> |<a href="%5$s" title="%6$s へ戻る" rel="gallery">%6$s</a>

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
ja: コメント・トラックバックは受け付けていません。

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
ja: 現在トラックバックは受け付けていませんが、<a class="comment-link" href="#respond" title="コメントを投稿">コメントを投稿</a>できます。

en: Comments are closed, but you can leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
ja: 現在コメントは受け付けていませんが、トラックバックを送信できます: <a class="trackback-link" href="%s" title="あなたの投稿用のトラックバック URL" rel="trackback">トラックバック URL</a>

en: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Post a comment</a> or leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
ja: <a class="comment-link" href="#respond" title="コメントを投稿">コメントを投稿</a>するか、トラックバックを送信できます: <a class="trackback-link" href="%s" title="この投稿のトラックバック URL" rel="trackback">トラックバック URL</a>

en: Next &rarr;
ja: 次へ &rarr;

en: &larr; Previous
ja: &larr; 前へ

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Page %1$s of %2$s
ja: %2$sページ中の%1$sページ

en: An optional widget area for your site footer
ja: フッター用のウィジェットエリア

en: Footer Area Two
ja: フッターエリア2

en: Footer Area One
ja: フッターエリア1

en: tagged as
ja: タグ:

en: Read more.
ja: 続きを読む。

en: <span class="posted">posted on <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s" pubdate>%3$s</time></a><br /></span>by <a href="%4$s" title="%5$s">%6$s</a><br />
ja: <span class="posted">投稿日: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s" pubdate>%3$s</time></a><br /></span>投稿者: <a href="%4$s" title="%5$s">%6$s</a><br />

en: filed under %s
ja: カテゴリー: %s

en: &sdot; EDIT
ja: &sdot; 編集

en: Download: %1$s
ja: ダウンロード: %1$s

en: Pingback:
ja: ピンバック:

en: &sdot; Edit
ja: &sdot; 編集

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: A Semantic Personal Publishing Platform
ja: セマンティックなブログ／CMS プラットフォーム

en: Newer posts
ja: 新しい投稿

en: Older posts
ja: 過去の投稿

en: Random
ja: ランダム

en: RSS feed
ja: RSS

en: Search
ja: 検索

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: View all posts by %s
ja: %s のすべての投稿を表示

en: About %s
ja: %s について

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: Leave a comment
ja: コメントする

en: Edit
ja: 編集

en: Permalink to %s
ja: %s へのパーマリンク

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ja[0]: このギャラリーには<a %1$s>%2$s枚の写真</a>が含まれています。

en: Pages:
ja: ページ:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 古いコメント

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: One response to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s responses to &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Tag Archives: %s
ja: タグ別アーカイブ: %s

en: Author Archives: %s
ja: 作成者別アーカイブ: %s

en: Category Archives: %s
ja: カテゴリー別アーカイブ: %s

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ: %s

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: Daily Archives: %s
ja: 日別アーカイブ: %s

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ja: 月別アーカイブを見てみてください。%1$s

en: Most Used Categories
ja: よく使われているカテゴリー

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
ja: ご指定のコンテンツを見つけられませんでした。検索するか、下記のリンクが役に立つかもしれません。

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ja: おっと、失礼しました。
