zBench - en to de_DE translation catalogue (73 entries)

en: Error 404 - Not Found
de_DE: 404 - Nicht gefunden

en: Sorry, but you are looking for something that isn&#8217;t here.
de_DE: Die gesuchte Seite kann leider nicht gefunden werden

en: Random Posts
de_DE: Zufällige Artikel

en: Tag Cloud
de_DE: Schlagwörter

en: Page %s
de_DE: Seiten %s

en: Daily Archives:
de_DE: Tägliche Archive:

en: Monthly Archives:
de_DE: Archiv nach Monaten:

en: Yearly Archives:
de_DE: Archiv nach Jahren:

en: Category Archives:
de_DE: Archiv nach Kategorien:

en: Tag Archives:
de_DE: Archiv nach Schlagworten:

en: Blog Archives
de_DE: Archiv nach Blogs:

en: Posted by
de_DE: Veröffentlicht von

en: on
de_DE: am

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: No comments
de_DE: Keine Kommentare

en: comment
de_DE: Kommentar

en: comments
de_DE: Kommentare

en: Read more &raquo;
de_DE: Weiterlesen &raquo;

en: &laquo; Previous page
de_DE: &laquo; vorherige Seite

en: Next page &raquo;
de_DE: Nächste Seite &raquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
de_DE: Dieser Beitrag ist passwortgeschützt. Passwort eingeben, um die Kommentare zu lesen.

en: Leave a comment ?
de_DE: Kommentar schreiben

en: Comments.
de_DE: Kommentare.

en: Comments are closed.
de_DE: Keine Kommentare möglich.

en: NOTE - You can use these
de_DE: Hinweis - Du kannst dies benutzen

en: NAME
de_DE: Name

en: EMAIL
de_DE: E-Mail

en: Website URL
de_DE: Webseite

en: Leave a Comment
de_DE: Kommentar schreiben

en: Reply to %s &not;<br />
de_DE: Antwort an %s &not;<br />

en: <small>Cancel reply</small>
de_DE: <small>Antwort abbrechen</small>

en: SUBMIT
de_DE: Abschicken

en: Trackbacks and Pingbacks:
de_DE: Trackbacks und Pingbacks:

en: Top
de_DE: Nach oben

en: Primary Widget Area
de_DE: Primärer Widget Bereich

en: The primary widget area
de_DE: Primäre Widgets

en: Singular Widget Area
de_DE: Einmaliger Widget Bereich

en: The singular widget area
de_DE: Einmalige Widgets

en: Not Singular Widget Area
de_DE: Nicht einmaliger Widget Bereich

en: Not the singular widget area
de_DE: Der nicht einmalige Widget Bereich

en: Footer Widget Area
de_DE: Footer Widget Bereich

en: The footer widget area
de_DE: Footer Widgets

en: %1$s at %2$s
de_DE: %1$s um %2$s

en: [Edit]
de_DE: [Bearbeiten]

en: Your comment is awaiting moderation.
de_DE: Dein Kommentar muss noch bestätigt werden.

en: Home
de_DE: Startseite

en: This is a sticky post!
de_DE: Dieser Artikel ist wichtig

en: continue reading?
de_DE: weiterlesen?

en: Leave a comment
de_DE: Schreibe einen Kommentar

en: Go to comments ?
de_DE: Kommentare ansehen

en: Go to comments
de_DE: Kommentare ansehen

en: Pages:
de_DE: Seiten:

en: Search: type, hit enter
de_DE: Suchwort eingeben, Enter drücken

en: SEARCH
de_DE: Suchen

en: Follow me on twitter.
de_DE: Folge mir auf Twitter

en: Recent Posts
de_DE: Aktuelle Artikel

en: Search by Tags!
de_DE: Suche nach Schlagwörtern!

en: Archives
de_DE: Archive

en: Related Posts
de_DE: Verwandte Artikel

en: Put your full rss subscribe address here.(with http://)
de_DE: Gib hier deine RSS Adresse ein (mit http://)

en: twitter URL
de_DE: Twitter URL

en: Put your full twitter address here.(with http:// , leave it blank for display none.)
de_DE: Gib hier deine Twitter Adresse ein (mit http://)

en: facebook URL
de_DE: Facebook URL

en: Put your full facebook address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
de_DE: Gib hier deine Facebook Adresse ein (mit http://)

en: Excerpt?
de_DE: Vorschau

en: Disable the comment notes
de_DE: Kommentare deaktivieren

en: Disabling this will remove the note text that displays with more options for adding to comments (html).
de_DE: Entferne den Haken, wenn bei den Komenateren kein erweiterter Hinweis erscheinen soll.

en: Disable the comments smilies
de_DE: Smilies

en: Disabling this will remove the comments smilies.
de_DE: Haken entfernen, um Smilies bei Kommentaren zu deaktivieren

en: Theme Options
de_DE: Theme Einstellungen

en: %1$s Theme Options
de_DE: %1$s Theme Einstellungen

en: Save Options
de_DE: Einstellungen speichern

en: Donation
de_DE: Spenden
