zbench - en to fr_FR translation catalogue (56 entries)

en: Error 404 - Not Found
fr_FR: Erreur 404 - Fichier pas trouvé

en: Sorry, but you are looking for something that isn&#8217;t here.
fr_FR: Désolé, mais vous recherchez quelque chose qui n'est pas ici.

en: Random Posts
fr_FR: Posts aléatoires

en: Tag Cloud
fr_FR: Nuage de mot-clés

en: Posted by
fr_FR: Posté par

en: on
fr_FR: le

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Read more &raquo;
fr_FR: Lire la suite &raquo;

en: &laquo; Previous page
fr_FR: &laquo; page précédente

en: Next page &raquo;
fr_FR: Page suivante &raquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr_FR: Ce post est protégé par un m ot de passe. Entrez le mot de passe pour voir les commentaires.

en: Leave a comment ?
fr_FR: Voulez-vous laisser un commentaire?

en: Comments.
fr_FR: Commentaires.

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont clôturés.

en: NOTE - You can use these
fr_FR: NOTE - Vous pouvez utiliser les éléments et attributs

en: NAME
fr_FR: NOM

en: Website URL
fr_FR: URL du website

en: Leave a Comment
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Reply to %s &not;<br />
fr_FR: Répondre à %s &not;<br />

en: <small>Cancel reply</small>
fr_FR: <small>Annuler la réponse</small>

en: SUBMIT
fr_FR: Envoyer

en: Top
fr_FR: Haut

en: Primary Widget Area
fr_FR: Zone primaire du <i>widget</i>

en: The primary widget area
fr_FR: La zone primaire du <i>widget</i>

en: Singular Widget Area
fr_FR: Zone singulière du <i>widget</i>

en: The singular widget area
fr_FR: La zone singulière du <i>widget</i>

en: Not Singular Widget Area
fr_FR: Zone non-singulière du <i>widget</i>

en: Not the singular widget area
fr_FR: La zone non-singulière du <i>widget</i>

en: Footer Widget Area
fr_FR: Zone pied-de-page du <i>widget</i>

en: The footer widget area
fr_FR: La zone pied-de-page du <i>widget</i>

en: [Edit]
fr_FR: [Editer]

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Home
fr_FR: Accueil

en: This is a sticky post!
fr_FR: Ceci est un <i>sticky post</i>

en: continue reading?
fr_FR: Continuer la lecture?

en: Leave a comment
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Go to comments ?
fr_FR: Aller vers les commentaires

en: Go to comments
fr_FR: Aller vers les commentaires

en: Search: type, hit enter
fr_FR: Recherche générale:

en: SEARCH
fr_FR: Chercher

en: Follow me on twitter.
fr_FR: Suivez-moi sur twitter.

en: Recent Posts
fr_FR: Posts récents

en: Search by Tags!
fr_FR: Chercher par marquages!

en: Links
fr_FR: Liens

en: Related Posts
fr_FR: Posts relatifs

en: Put your full rss subscribe address here.(with http://)
fr_FR: Tapez votre adresse de souscription rss complète ici (with http://).

en: Put your full twitter address here.(with http:// , leave it blank for display none.)
fr_FR: Tapez votre adresse twitter ici (avec http://, laissez vide pour ne rien afficher).

en: Put your full facebook address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
fr_FR: Tapez votre adresse facebook complète ici (avec http://, laissez vide pour ne rien afficher).

en: Excerpt?
fr_FR: Extrait?

en: Disable the comment notes
fr_FR: Désactiver les notes de commentaire

en: Disabling this will remove the note text that displays with more options for adding to comments (html).
fr_FR: Désactivé ceci enlèvera les notes de texte qui affichent davantage d'options lors d'ajout de commentaires (html)..

en: Disable the comments smilies
fr_FR: Désactiver les smilies dans les commentaires.

en: Disabling this will remove the comments smilies.
fr_FR: Désactivé ceci enlèvera les smilies dans les commentaires.

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: %1$s Theme Options
fr_FR: %1$s options du thème

en: Save Options
fr_FR: Enregistrer les options
