zbench - en to id_ID translation catalogue (98 entries)

en: Error 404 - Not Found
id_ID: Kesalahan 404 - Tidak ditemukan

en: Sorry, but you are looking for something that isn&#8217;t here.
id_ID: Maaf, sepertinya Anda mencari sesuatu yang tidak ada di sini.

en: Random Posts
id_ID: Postingan Acak

en: Tag Cloud
id_ID: Label Web

en: Page %s
id_ID: Halaman %s

en: Daily Archives:
id_ID: Arsip Harian:

en: Monthly Archives:
id_ID: Arsip Bulanan:

en: Yearly Archives:
id_ID: Arsip Tahunan:

en: Category Archives:
id_ID: Kategori Arsip:

en: Tag Archives:
id_ID: Label Arsip:

en: Author Archives:
id_ID: Arsip Penulis:

en: Blog Archives
id_ID: Arsip blog

en: Permalink to %s
id_ID: Tautan ke %s

en: Posted by
id_ID: Diposting oleh

en: View all posts by %s
id_ID: Lihat semua postingan oleh  %s

en: on
id_ID: pada

en: Edit
id_ID: Sunting

en: No comments
id_ID: Tidak ada komentar

en: comment
id_ID: komentar

en: comments
id_ID: komentar

en: Read more &raquo;
id_ID: Baca lebih lanjut &raquo;

en: &laquo; Previous page
id_ID: &laquo; Halaman sebelumnya

en: Next page &raquo;
id_ID: Halaman berikutnya &raquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
id_ID: Postingan ini menggunakan kata sandi. Masukan kata sandi untuk melihat komentar.

en: Leave a comment ?
id_ID: Tinggalkan komentar ?

en: Comments.
id_ID: Komentar

en: Comments are closed.
id_ID: Komentar tidak diijinkan.

en: NOTE - You can use these
id_ID: CATATAN - Anda bisa menggunakan

en: tags and attributes:
id_ID: Label dan atribut:

en: NAME
id_ID: NAMA

en: Website URL
id_ID: URL Website

en: Leave a Comment
id_ID: Tinggalkan komentar

en: Reply to %s &not;<br />
id_ID: Jawab ke %s &not;<br />

en: <small>Cancel reply</small>
id_ID: <small>Batalkan jawaban</small>

en: SUBMIT
id_ID: MASUK

en: Trackbacks and Pingbacks:
id_ID: Trackbacks dan Pingbacks:

en: Copyright
id_ID: Hak Cipta

en: Top
id_ID: Ke atas

en: Primary Widget Area
id_ID: Tempat Widget Utama

en: The primary widget area
id_ID: Tempat Widget Utama

en: Singular Widget Area
id_ID: Tempat Widget Singular

en: The singular widget area
id_ID: tempat widget singular

en: Not Singular Widget Area
id_ID: Bukan Tempat Widget Singular

en: Not the singular widget area
id_ID: bukan tempat widget singular

en: %1$s at %2$s
id_ID: %1$s pada %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
id_ID: Komentar Anda sedang menunggu moderasi.

en: Home
id_ID: Beranda

en: Search Results for:
id_ID: Hasil pencarian untuk:

en: This is a sticky post!
id_ID: Ini adalah postingan fixed

en: continue reading?
id_ID: baca lebih lanjut?

en: Leave a comment
id_ID: Tinggalkan komentar

en: Go to comments ?
id_ID: Menuju ke komentar ?

en: Go to comments
id_ID: Menuju ke komentar

en: Pages:
id_ID: Halaman:

en: Search: type, hit enter
id_ID: Pencarian: ketik dan tekan enter

en: SEARCH
id_ID: CARI

en: Follow me on twitter.
id_ID: Ikuti saya di twitter.

en: Recent Posts
id_ID: Postingan terakhir

en: Search by Tags!
id_ID: Cari berdasarkan Label!

en: Archives
id_ID: Arsip

en: Links
id_ID: Tautan

en: Related Posts
id_ID: Postingan yang berhubungan

en: Logo URL
id_ID: URL Logo

en: Put your full logo image address here.(with http://) Image Height: 36px
id_ID: Masukan alamat gambar logo di sini.(dengan  http://) Tinggi gambar: 36px

en: Hide the title and description
id_ID: Sembunyikan judul dan deskripsi

en: If your set the "Header image", you can check it to hide the title and description.
id_ID: Jika Anda mengatur "Gambar Header", Anda dapat mencentangnya untuk menyembunykan judul dan deskripsi.

en: Header image link
id_ID: Gambar Link Header

en: Custom header image link. The default is Home Page.
id_ID: Kustomisasi gambar link header. Standarnya adalah halaman utama.

en: RSS URL
id_ID: URL RSS

en: Put your full rss subscribe address here.(with http://)
id_ID: Masukan alamat URL rss subscribe Anda  di sini (dengan http://).

en: twitter URL
id_ID: URL twitter

en: Put your full twitter address here.(with http:// , leave it blank for display none.)
id_ID: Masukan alamat URL twitter Anda di sini. (dengan  http://, biarkan kosong untuk tidak ditampilkan).

en: facebook URL
id_ID: URL facebook

en: Put your full facebook address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
id_ID: Masukan alamat URL facebook Anda di sini. (dengan http://, biarkan kosong untuk tidak ditampilkan).

en: Google+ URL
id_ID: URL Google+

en: Put your full Google+ address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
id_ID: Masukan alamat Google+ Anda di sini.(with http:// , biarkan kosong untuk tidak ditampilkan.)

en: Custom social network 1
id_ID: Kustomisasi jaringan sosial 1

en: Social network name:
id_ID: Nama jaringan sosial:

en: Social network icon address: (image size limits: 16px*16px)
id_ID: Alamat URL ikon sosial jaringan: (batas ukuran gambar: 16px*16px)

en: Social network links address:
id_ID: URL jaringan sosial:

en: Custom social network 2
id_ID: Kustomisasi jaringan sosial 2

en: The left Sidebar style?
id_ID: Sidebar sebelah kiri?

en: If like "left Sidebar style", check.
id_ID: Centang jika suka "Sidebar kiri".

en: Excerpt?
id_ID: Kutip?

en: If excerpt of posts display in home and archive page, check.
id_ID: Jika kutipan posting ditampilkan dalam rumah dan halaman arsip, memeriksa.

en: Disable the comment notes
id_ID: Nonaktifkan komentar dengan html

en: Disabling this will remove the note text that displays with more options for adding to comments (html).
id_ID: Menonaktifkan ini akan menghilangkan banyak opsi dalam penulisan komentar (html)

en: Disable the comments smilies
id_ID: Nonaktifkan komentar beremosi

en: Disabling this will remove the comments smilies.
id_ID: Menonaktifkan ini akan menghilangkan komentar beremosi

en: Theme Options
id_ID: Pengaturan Tampilan

en: %1$s Theme Options
id_ID: %1$s Pengaturan Tampilan

en: Save Options
id_ID: Simpan Pengaturan

en: General settings
id_ID: Pengaturan umum

en: Social network settings
id_ID: Pengaturan jaringan sosial

en: Reset All Settings
id_ID: Reset Semua Pengaturan

en: Click OK to reset. Any settings will be lost!
id_ID: Klik OK untuk mereset. Setiap pengaturan akan hilang!

en: Donation
id_ID: Sumbangan

en: Created, Developed and maintained by %s . If you feel my work is useful and want to support the development of more free resources, you can donate me. Thank you very much!
id_ID: Dibuat, Dikembangkan dan dirawat oleh %s . Jika Anda merasa pekerjaan saya sangat berguna dan ingin membantu mengembangkan lebih banyak sumber daya, Anda bisa membantu dengan sumbangan. Terimakasih banyak!
