zbench - en to ja_JP translation catalogue (99 entries)

en: Error 404 - Not Found
ja_JP: 404エラー - 何も見つかりませんでした。

en: Sorry, but you are looking for something that isn&#8217;t here.
ja_JP: 申し訳ありませんが，お探しのものは見つかりませんでした。

en: Random Posts
ja_JP: ランダム投稿

en: Tag Cloud
ja_JP: タグクラウド

en: Page %s
ja_JP: ページ %s

en: Daily Archives:
ja_JP: 日別アーカイブ:

en: Monthly Archives:
ja_JP: 月別アーカイブ:

en: Yearly Archives:
ja_JP: 年別アーカイブ:

en: Category Archives:
ja_JP: カテゴリーアーカイブ:

en: Tag Archives:
ja_JP: タグアーカイブ:

en: Author Archives:
ja_JP: 投稿者別アーカイブ:

en: Blog Archives
ja_JP: ブログアーカイブ:

en: Permalink to %s
ja_JP: %s のパーマリンク

en: Posted by
ja_JP: 投稿者 :

en: View all posts by %s
ja_JP: %s の投稿を全部表示

en: on
ja_JP: ：

en: Edit
ja_JP: 編集

en: No comments
ja_JP: コメントはありません。

en: comment
ja_JP: コメント

en: comments
ja_JP: コメント

en: Read more &raquo;
ja_JP: 続きを読む &raquo;

en: &laquo; Previous page
ja_JP: &laquo; 前のページ

en: Next page &raquo;
ja_JP: 次のページ &raquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja_JP: 記事が保護されています。コメントを見る場合はパスワードを入力してください。

en: Leave a comment ?
ja_JP: コメントしますか?

en: Comments.
ja_JP: コメント.

en: Comments are closed.
ja_JP: コメント不可になっています。

en: NOTE - You can use these
ja_JP: 注 - 次の

en: tags and attributes:
ja_JP: タグと属性を使うことができます:

en: NAME
ja_JP: お名前

en: EMAIL
ja_JP: メールアドレス

en: Website URL
ja_JP: ホームページ

en: Leave a Comment
ja_JP: コメントをどうぞ

en: Reply to %s &not;<br />
ja_JP: %s への返信 &not;<br />

en: <small>Cancel reply</small>
ja_JP: <small>返信をキャンセル</small>

en: SUBMIT
ja_JP: 送信

en: Trackbacks and Pingbacks:
ja_JP: トラックバックとピンバック:

en: Top
ja_JP: トップ

en: Primary Widget Area
ja_JP: 基本ウィジェット

en: The primary widget area
ja_JP: 基本ウィジェット

en: Singular Widget Area
ja_JP: 記事・ページ対応ウィジェット

en: The singular widget area
ja_JP: 記事・ページ対応ウィジェット

en: Not Singular Widget Area
ja_JP: 記事・ページ以外対応ウィジェット

en: Not the singular widget area
ja_JP: 記事・ページ以外対応ウィジェット

en: Footer Widget Area
ja_JP: フッターウィジェットエリア

en: The footer widget area
ja_JP: フッターウィジェットエリア

en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s @%2$s

en: [Edit]
ja_JP: [編集]

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちになっています。

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Search Results for:
ja_JP: 検索結果:

en: This is a sticky post!
ja_JP: この投稿を常にトップに表示します。

en: continue reading?
ja_JP: 続きを読みますか?

en: Leave a comment
ja_JP: コメントをどうぞ

en: Go to comments ?
ja_JP: コメントを読みますか?

en: Go to comments
ja_JP: コメントを読む

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Search: type, hit enter
ja_JP: 検索：キーワード記入後　[enter]

en: SEARCH
ja_JP: 検索

en: Follow me on twitter.
ja_JP: ツイッターでフォローする。

en: Facebook
ja_JP: フェイスブック

en: Recent Posts
ja_JP: 最近の投稿

en: Search by Tags!
ja_JP: タグで検索!

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Links
ja_JP: リンク

en: Meta
ja_JP: メタ情報

en: Related Posts
ja_JP: 関連記事

en: Put your full logo image address here.(with http://) Image Height: 36px
ja_JP: logo画像のフルURLを記入してください。(要 http://) 画像の高さ: 36px

en: Hide the title and description
ja_JP: タイトルとキャッチフレーズを隠す。

en: If your set the "Header image", you can check it to hide the title and description.
ja_JP: "カスタムヘッダー"を使うときチェックすると，テキスト版タイトルとキャッチフレーズを非表示にする。

en: Header image link
ja_JP: ヘッダー画像のURL

en: Custom header image link. The default is Home Page.
ja_JP: ヘッダー画像のURL。空欄のままだと，ここのカスタムヘッダーでセットしたものになる。

en: Put your full rss subscribe address here.(with http://)
ja_JP: RSSのフルURLを記入してください。(要 http://)

en: Put your full twitter address here.(with http:// , leave it blank for display none.)
ja_JP: twitterのフルURLを記入してください。(要 http://，空欄の場合は，何も表示しない。)

en: Put your full facebook address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
ja_JP: facebookのフルURLを記入してください。(要 http://，空欄の場合は，何も表示しない。)

en: Put your full Google+ address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
ja_JP: Google+のフルURLを記入してください。(要 http://，空欄の場合は，何も表示しない。)

en: Custom social network 1
ja_JP: カスタムSNS 1

en: Social network name:
ja_JP: SNS名:

en: Social network icon address: (image size limits: 16px*16px)
ja_JP: SNSアイコンのURL: (画像サイズ: 16px*16px)

en: Social network links address:
ja_JP: SNSのリンクURL:

en: Custom social network 2
ja_JP: カスタムSNS 2

en: The left Sidebar style?
ja_JP: サイドバーを左に表示する

en: If like "left Sidebar style", check.
ja_JP: "サイドバーを左に表示"するときはチェックする

en: Excerpt?
ja_JP: 続きを読む

en: If excerpt of posts display in home and archive page, check.
ja_JP: 「続きを読む」形式をホームページやアーカイブで使うときはチェックする

en: Disable the comment notes
ja_JP: コメントのオプションの使用

en: Disabling this will remove the note text that displays with more options for adding to comments (html).
ja_JP: コメントのHTMLに関する注の部分を非表示にする場合はチェックする

en: Disable the comments smilies
ja_JP: コメントのスマイルマーク使用禁止

en: Disabling this will remove the comments smilies.
ja_JP: コメントでのスマイルマークの使用を禁止します。

en: Theme Options
ja_JP: テーマの設定

en: %1$s Theme Options
ja_JP: %1$s テーマの設定

en: Save Options
ja_JP: 設定を保存

en: Header settings
ja_JP: ヘッダー設定

en: General settings
ja_JP: 一般設定

en: Social network settings
ja_JP: SNSの設定

en: Reset All Settings
ja_JP: すべての設定をリセット

en: Click OK to reset. Any settings will be lost!
ja_JP: 「OK」をクリックするとすべての設定がリセットされます。

en: Donation
ja_JP: 寄付

en: Created, Developed and maintained by %s . If you feel my work is useful and want to support the development of more free resources, you can donate me. Thank you very much!
ja_JP: 開発，メンテナンス： %s。 このテーマや他のプラグインの開発にご協力ください。寄付を歓迎します。(^ ^)v
