zbench - en to nl translation catalogue (88 entries)

en: Error 404 - Not Found
nl: Error 404 - Pagina niet gevonden

en: Sorry, but you are looking for something that isn&#8217;t here.
nl: Sorry, je zoekt naar iets dat niet bestaat

en: Random Posts
nl: Willekeurige berichten

en: Tag Cloud
nl: Tag cloud

en: Page %s
nl: Pagina %s

en: Daily Archives:
nl: Dagelijkse archieven:

en: Monthly Archives:
nl: Maandelijkse archieven:

en: Yearly Archives:
nl: Jaarlijkse archieven:

en: Category Archives:
nl: Archief categorie&euml;n:

en: Tag Archives:
nl: Tag archief:

en: Author Archives:
nl: Auteur archief:

en: Blog Archives
nl: Blog archief:

en: Permalink to %s
nl: Permalink naar %s

en: Posted by
nl: Geplaatst door

en: View all posts by %s
nl: Bekijk alle berichten van %s

en: on
nl: op

en: Edit
nl: Aanpassen

en: No comments
nl: Geen reacties

en: comment
nl: reactie

en: comments
nl: reacties

en: Read more &raquo;
nl: Lees meer &raquo;

en: &laquo; Previous page
nl: &laquo; Vorige pagina

en: Next page &raquo;
nl: Volgende pagina &raquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
nl: Dit bericht is afgeschermd. Vul het wachtwoord in om het commentaar te bekijken.

en: Leave a comment ?
nl: Reactie achterlaten?

en: Comments.
nl: Reacties.

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn uitgeschakeld.

en: NOTE - You can use these
nl: OPMERKING - U kunt dit gebruiken

en: tags and attributes:
nl: tags en attributen:

en: NAME
nl: NAAM

en: Leave a Comment
nl: Laat een reactie achter

en: Reply to %s &not;<br />
nl: Reageer op %s &not;<br />

en: <small>Cancel reply</small>
nl: <small>Annuleer reactie</small>

en: SUBMIT
nl: VERSTUREN

en: Trackbacks and Pingbacks:
nl: Trackbacks en Pingbacks:

en: Top
nl: Naar boven

en: The primary widget area
nl: Het primary widget area

en: Not Singular Widget Area
nl: Niet Singular Widget Area

en: Not the singular widget area
nl: Niet het singular widget area

en: The footer widget area
nl: Het footer widget area

en: %1$s at %2$s
nl: %1$s @ %2$s

en: [Edit]
nl: [Aanpassen]

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Uw reactie wacht op goedkeuring

en: Search Results for:
nl: Zoekresultaten voor:

en: This is a sticky post!
nl: Dit bericht is sticky

en: continue reading?
nl: Verder lezen?

en: Leave a comment
nl: Laat een reactie achter

en: Go to comments ?
nl: Ga naar reacties?

en: Go to comments
nl: Ga naar reacties

en: Pages:
nl: Pagina's:

en: Search: type, hit enter
nl: Zoeken: voer in, druk op enter

en: SEARCH
nl: ZOEKEN

en: Follow me on twitter.
nl: Volg mij op Twitter.

en: Recent Posts
nl: Nieuwe berichten

en: Search by Tags!
nl: Zoeken op Tags!

en: Archives
nl: Archieven

en: Related Posts
nl: Verwante berichten

en: Put your full logo image address here.(with http://) Image Height: 36px
nl: Vul hier uw volledige image-adres in (incl. http://) AfbeeldingshoogteL 36px

en: Hide the title and description
nl: Verberg titel en beschrijving

en: If your set the "Header image", you can check it to hide the title and description.
nl: Als de "Header image" is ingevuld, kunt u dit checken om de titel en beschrijving te verbergen

en: Custom header image link. The default is Home Page.
nl: Aangepaste header image link. Standaard is het Home Page

en: Put your full rss subscribe address here.(with http://)
nl: Vul hier uw volledige rss aanmeld URL in (incl. http://)

en: Put your full twitter address here.(with http:// , leave it blank for display none.)
nl: Vul hier uw volledige Twitter-adres in (incl. http://)

en: Put your full facebook address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
nl: Vul hier uw volledige Facebook-adres in (incl. http://)

en: Put your full Google+ address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
nl: Vul hier uw volledige Google+ adres in (incl. http://)

en: Custom social network 1
nl: Alternatief social network 1

en: Social network name:
nl: Social network naam:

en: Social network icon address: (image size limits: 16px*16px)
nl: Social network icon URL: (image grootte limiet: 16px*16px)

en: Social network links address:
nl: Social network links URL:

en: Custom social network 2
nl: Alternatief social network 2

en: The left Sidebar style?
nl: Linker Sidebar style?

en: If like "left Sidebar style", check.
nl: Als "linker Sidebar style", aanvinken.

en: Excerpt?
nl: Uittreksel?

en: If excerpt of posts display in home and archive page, check.
nl: Wanneer er een uittreksel van het bericht is, weergeven in home en archief-pagina aanvinken

en: Disable the comment notes
nl: Schakel commentaar op reacties uit

en: Disabling this will remove the note text that displays with more options for adding to comments (html).
nl: Wanneer u dit uitschakeld kan er geen commentaar op reacties meer worden geplaatst

en: Disable the comments smilies
nl: Schakel smilies uit

en: Disabling this will remove the comments smilies.
nl: Wanneer u dit uitschakeld worden smilies in reacties uitgeschakeld

en: Theme Options
nl: Thema opties

en: %1$s Theme Options
nl: %1$s Thema opties

en: Save Options
nl: Sla opties op

en: Header settings
nl: Header instellingen

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Social network settings
nl: Social network instellingen

en: Reset All Settings
nl: Reset alle instellingen

en: Click OK to reset. Any settings will be lost!
nl: Klik op OK om te resetten, Alle instellingen gaan verloren!

en: Donation
nl: Donaties

en: Created, Developed and maintained by %s . If you feel my work is useful and want to support the development of more free resources, you can donate me. Thank you very much!
nl: Gemaakt, geprogrammeerd en onderhouden door %s . Als u mijn werk goed en bruikbaar vind kunt u een donatie doen. Heel erg bedankt!
