zbench - en to pl_PL translation catalogue (103 entries)

en: Error 404 - Not Found
pl_PL: Error 404 - Strona nieznaleziona

en: Sorry, but you are looking for something that isn&#8217;t here.
pl_PL: Przepraszamy, ale to czego szukasz tu nie ma.

en: Random Posts
pl_PL: Losowy wpis

en: Tag Cloud
pl_PL: Chmura tagów

en: Page %s
pl_PL: Strona %s

en: Daily Archives:
pl_PL: Dzienne archiwum:

en: Monthly Archives:
pl_PL: Miesięczne archiwum:

en: Yearly Archives:
pl_PL: Roczne archiwum:

en: Category Archives:
pl_PL: Archiwum kategorii:

en: Tag Archives:
pl_PL: Archiwum tagów:

en: Author Archives:
pl_PL: Archiwa autora:

en: Blog Archives
pl_PL: Archiwa bloga:

en: Permalink to %s
pl_PL: Stały link do %s

en: Posted by
pl_PL: Wysłane przez

en: View all posts by %s
pl_PL: Zobacz wpisy od %s

en: on
pl_PL: dnia

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: No comments
pl_PL: Brak komentarzy

en: comment
pl_PL: komentarz

en: comments
pl_PL: komentarze

en: Read more &raquo;
pl_PL: Czytaj więcej &raquo;

en: &laquo; Previous page
pl_PL: &laquo; Poprzednia strona

en: Next page &raquo;
pl_PL: Następna strona &raquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pl_PL: Ten wpis jest chroniony hasłem; wprowadź aby zobaczyć komentarze.

en: Leave a comment ?
pl_PL: Zostawić komentarz ?

en: Comments.
pl_PL: Komentarze.

en: Comments are closed.
pl_PL: Komentowanie jest zakończone.

en: NOTE - You can use these
pl_PL: Podpowiedź - możesz użyć tych

en: tags and attributes:
pl_PL: tagów i atrybutów:

en: NAME
pl_PL: Imie

en: EMAIL
pl_PL: E-Mail

en: Website URL
pl_PL: URL strony

en: Leave a Comment
pl_PL: Zostaw komentarz

en: Reply to %s &not;<br />
pl_PL: Odpowiedz %s &not;<br />

en: <small>Cancel reply</small>
pl_PL: <small>Anuluj odpowiedź</small>

en: SUBMIT
pl_PL: Wyślij

en: Trackbacks and Pingbacks:
pl_PL: Trackback'i i Pingback'i:

en: Top
pl_PL: Na górę

en: Primary Widget Area
pl_PL: Główny obszar widgetu

en: The primary widget area
pl_PL: Główny obszar widgetu

en: Singular Widget Area
pl_PL: Pojedynczy obszar widgetu

en: The singular widget area
pl_PL: Pojedynczy obszar widgetu

en: Not Singular Widget Area
pl_PL: Niepojedynczy obszar widgetu

en: Not the singular widget area
pl_PL: Niepojedynczy obszar widgetu

en: Footer Widget Area
pl_PL: Widgety w stopce

en: The footer widget area
pl_PL: Obszar widgetów stopki

en: %1$s at %2$s
pl_PL: %1$s w %2$s

en: [Edit]
pl_PL: [Edytuj]

en: Your comment is awaiting moderation.
pl_PL: Twój komentarz oczekuje na moderację.

en: Home
pl_PL: Główna

en: Search Results for:
pl_PL: Znalezione wyniki dla:

en: This is a sticky post!
pl_PL: To jest przyklejony wpis!

en: continue reading?
pl_PL: kontynuować czytanie?

en: Leave a comment
pl_PL: Zostaw komentarz

en: Go to comments ?
pl_PL: Idź do komentarzy ?

en: Go to comments
pl_PL: Idź do komentarzy

en: Pages:
pl_PL: Strony:

en: Search: type, hit enter
pl_PL: Szukaj:

en: SEARCH
pl_PL: SZUKAJ

en: RSS Feed
pl_PL: Kanał RSS

en: Follow me on twitter.
pl_PL: Podążaj na Twitterze.

en: Recent Posts
pl_PL: Najnowsze wpisy

en: Search by Tags!
pl_PL: Szukaj po tagach

en: Archives
pl_PL: Archiwum

en: Links
pl_PL: Linki

en: Related Posts
pl_PL: Powiązane wpisy

en: Logo URL
pl_PL: URL loga

en: Put your full logo image address here.(with http://) Image Height: 36px
pl_PL: Wstaw tu pełny adres obrazka loga.(z http://) Wysokość obrazka: 36px

en: Hide the title and description
pl_PL: Ukryj tytuł i opis

en: If your set the "Header image", you can check it to hide the title and description.
pl_PL: Jeżeli ustawiłeś "Link obrazka nagłówka", możesz zaznaczyć aby ukryć tytuł i opis.

en: Header image link
pl_PL: Link obrazka nagłówka

en: Custom header image link. The default is Home Page.
pl_PL: Ustawiony link obrazka nagłówka. Domyślnie jest to Strona Główna

en: RSS URL
pl_PL: URL RSS'a

en: Put your full rss subscribe address here.(with http://)
pl_PL: Wstaw swój adres RSS.(z http://)

en: twitter URL
pl_PL: URL Twitter'a

en: Put your full twitter address here.(with http:// , leave it blank for display none.)
pl_PL: Wstaw pełny adres Twitter'a.(z http:// , zostaw puste aby nic nie wyświetlać.)

en: facebook URL
pl_PL: URL Facebook'a

en: Put your full facebook address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
pl_PL: Wstaw pełny adres Facebook'a.(z http:// , zostaw puste aby nic nie wyświetlać.)

en: Google+ URL
pl_PL: URL Google+

en: Put your full Google+ address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
pl_PL: Wstaw pełny adres Google+.(z http:// , zostaw puste aby nic nie wyświetlać.)

en: Custom social network 1
pl_PL: Sieć społecznościowa użytkownika #1

en: Social network name:
pl_PL: Nazwa sieci społecznościowej:

en: Social network icon address: (image size limits: 16px*16px)
pl_PL: Ikona sieci społecznościowej: (ograniczenia rozmiaru obrazka: 16px*16px)

en: Social network links address:
pl_PL: Adres sieci społecznościowej:

en: Custom social network 2
pl_PL: Sieć społecznościowa użytkownika #2

en: The left Sidebar style?
pl_PL: Styl lewego Sidebar'a?

en: If like "left Sidebar style", check.
pl_PL: Czy włączyć "Styl lewego Sidebar'a".

en: Excerpt?
pl_PL: Fragmenty?

en: If excerpt of posts display in home and archive page, check.
pl_PL: Zaznacz, jeżeli chcesz wyświetlać fragmenty na stronie archiwum i głównej.

en: Disable the comment notes
pl_PL: Wyłącz komentarze notatek

en: Disabling this will remove the note text that displays with more options for adding to comments (html).
pl_PL: Zaznaczenie tego usunie tekst notatek, który wyświetla więcej opcji przy dodawaniu komentarzy (html).

en: Disable the comments smilies
pl_PL: Emotikony

en: Disabling this will remove the comments smilies.
pl_PL: Zaznaczenie tego usunie emotikony uśmieszków w komentarzach.

en: Theme Options
pl_PL: Ustawienia motywu

en: %1$s Theme Options
pl_PL: Ustawienia motywu %1$s

en: Save Options
pl_PL: Zapisz opcje

en: Header settings
pl_PL: Ustawienia nagłówka

en: General settings
pl_PL: Główne ustawienia

en: Social network settings
pl_PL: Ustawienia sieci społecznościowych

en: Reset All Settings
pl_PL: Zresetuj wszystkie ustawienia

en: Click OK to reset. Any settings will be lost!
pl_PL: Naciśnij OK aby zresetowac. Wszystkie ustawienia przepadną!

en: Donation
pl_PL: Dotacje

en: Created, Developed and maintained by %s . If you feel my work is useful and want to support the development of more free resources, you can donate me. Thank you very much!
pl_PL: Stworzone, rozwijane i utrzymywane przez %s . Jeżeli uważasz moją pracę za użyteczną i chcesz wspomóc rozwój większej ilości darmowych rzeczy, przekaż mi dotację. Dziękuję ci bardzo!
