zBench - en to pt_PT translation catalogue (99 entries)

en: Error 404 - Not Found
pt_PT: Erro 404 - N?o Encontrado

en: Sorry, but you are looking for something that isn&#8217;t here.
pt_PT: Parece que procura por algo que n?o está aqui.

en: Random Posts
pt_PT: Posts Aleatórios

en: Tag Cloud
pt_PT: Nuvem de Tags

en: Page %s
pt_PT: Páginas  %s

en: Daily Archives:
pt_PT: Arquivos Diários:

en: Monthly Archives:
pt_PT: Arquivos Mensais:

en: Yearly Archives:
pt_PT: Arquivos Anuais:

en: Category Archives:
pt_PT: Arquivos de Categorias:

en: Tag Archives:
pt_PT: Arquivos de Tags:

en: Author Archives:
pt_PT: Arquivos de Categorias:

en: Blog Archives
pt_PT: Arquivos de Blog:

en: Permalink to %s
pt_PT: Liga??o permanente para %s

en: Posted by
pt_PT: Escrito por

en: View all posts by %s
pt_PT: Ver todos os posts de %s

en: on
pt_PT: em

en: Edit
pt_PT: Editar

en: No comments
pt_PT: Nenhum comentário

en: comment
pt_PT: comentário

en: comments
pt_PT: comentários

en: Read more &raquo;
pt_PT: Ler mais &raquo;

en: &laquo; Previous page
pt_PT: &laquo; Página Anterior

en: Next page &raquo;
pt_PT: Próxima Página &raquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt_PT: Este post é protegido por senha. Digite a senha para ver os comentários.

en: Leave a comment ?
pt_PT: Deixe um Comentário

en: Comments.
pt_PT: Comentários.

en: Comments are closed.
pt_PT: Os comentários est?o desactivados.

en: NOTE - You can use these
pt_PT: NOTA - Você pode usar estes

en: tags and attributes:
pt_PT: Tags e atributos:

en: NAME
pt_PT: NOME

en: Website URL
pt_PT: URL do Site

en: Leave a Comment
pt_PT: Deixe um Comentário

en: Reply to %s &not;<br />
pt_PT: Responder a %s &not;<br />

en: <small>Cancel reply</small>
pt_PT: <small>Cancelar resposta</small>

en: SUBMIT
pt_PT: ENVIAR

en: Trackbacks and Pingbacks:
pt_PT: Trackbacks e Pingbacks:

en: Top
pt_PT: Topo

en: Primary Widget Area
pt_PT: área Primária de Widget

en: The primary widget area
pt_PT: A área primária de widget

en: Singular Widget Area
pt_PT: área Singular do Widget

en: The singular widget area
pt_PT: A área singular de widget

en: Not Singular Widget Area
pt_PT: área N?o Singular do Widget

en: Not the singular widget area
pt_PT: A área n?o singular de widget

en: Footer Widget Area
pt_PT: área de Rodapé do Widget

en: The footer widget area
pt_PT: A área de rodapé do widget

en: %1$s at %2$s
pt_PT: %1$s em %2$s

en: [Edit]
pt_PT: [Editar]

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_PT: O seu comentário está a aguardar modera??o.

en: Home
pt_PT: Início

en: Search Results for:
pt_PT: Resultados da pesquisa para:

en: This is a sticky post!
pt_PT: Este é um post fixo!

en: continue reading?
pt_PT: continuar a ler?

en: Leave a comment
pt_PT: Deixe um comentário

en: Go to comments ?
pt_PT: Ir para os comentários?

en: Go to comments
pt_PT: Ir para os comentários

en: Pages:
pt_PT: Páginas:

en: Search: type, hit enter
pt_PT: Procurar

en: SEARCH
pt_PT: PROCURAR

en: RSS Feed
pt_PT: Feed RSS

en: Follow me on twitter.
pt_PT: Siga-me no Twitter

en: Recent Posts
pt_PT: Posts Recentes

en: Search by Tags!
pt_PT: Procurar por Tags!

en: Archives
pt_PT: Arquivos

en: Related Posts
pt_PT: Posts Relacionados

en: Logo URL
pt_PT: Link do Logotipo

en: Put your full logo image address here.(with http://) Image Height: 36px
pt_PT: Colocar o seu endere?o completo da imagem logotipo aqui (com http://) Altura da imagem:. 36px

en: Hide the title and description
pt_PT: Esconder o título e a descri??o

en: If your set the "Header image", you can check it to hide the title and description.
pt_PT: Se escolher "Imagem de cabe?alho ", você pode seleccioná-lo para ocultar o título e descri??o.

en: Header image link
pt_PT: Link da imagem do cabe?alho

en: Custom header image link. The default is Home Page.
pt_PT: Link da imagem do cabe?alho personalizado. O padr?o é a Página Principal.

en: RSS URL
pt_PT: URL do RSS

en: Put your full rss subscribe address here.(with http://)
pt_PT: Coloque o seu endere?o de subscri??o de RSS aqui. (com http://)

en: twitter URL
pt_PT: URL do twitter

en: Put your full twitter address here.(with http:// , leave it blank for display none.)
pt_PT: Coloque o seu endere?o de Twitter aqui. (com http://, deixe em branco para nenhum)

en: facebook URL
pt_PT: URL do Facebook

en: Put your full facebook address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
pt_PT: Coloque o seu endere?o de Facebook aqui. (com http://, deixe em branco para nenhum)

en: Google+ URL
pt_PT: Link Google+

en: Put your full Google+ address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
pt_PT: Coloque o seu endere?o do Google+ aqui. (com http://, deixe em branco para nenhum)

en: Custom social network 1
pt_PT: Rede Social costumizada 1

en: Social network name:
pt_PT: Nome da rede social

en: Social network icon address: (image size limits: 16px*16px)
pt_PT: Link do icon da rede social: (tamanho máximo: 16px*16px)

en: Social network links address:
pt_PT: Links da rede social:

en: Custom social network 2
pt_PT: Rede Social costumizada 2

en: Excerpt?
pt_PT: Resumo?

en: If excerpt of posts display in home and archive page, check.
pt_PT: Se for para mostrar os excertos na página principal e nos arquivos, seleccione.

en: Disable the comment notes
pt_PT: Desabilitar as notas de comentário

en: Disabling this will remove the note text that displays with more options for adding to comments (html).
pt_PT: Desabilitar irá remover a nota de texto com mais op??es para adiconar comentários (html).

en: Disable the comments smilies
pt_PT: Desabilitar os smiles de comentário

en: Disabling this will remove the comments smilies.
pt_PT: Desabilitar irá remover os smiles ao comentar.

en: Theme Options
pt_PT: Op??es do Tema

en: %1$s Theme Options
pt_PT: %1$s Op??es do Tema

en: Save Options
pt_PT: Guardar Op??es

en: Header settings
pt_PT: Configura??es do cabe?alho

en: General settings
pt_PT: Configura??es gerais

en: Social network settings
pt_PT: Configura??es da rede social

en: Reset All Settings
pt_PT: Repor defini??es

en: Click OK to reset. Any settings will be lost!
pt_PT: Escolha OK para repor, todas as configura??es actuais ser?o perdidas!

en: Donation
pt_PT: Doa??o

en: Created, Developed and maintained by %s . If you feel my work is useful and want to support the development of more free resources, you can donate me. Thank you very much!
pt_PT: Criado, Desenvolvido e mantido por %s. Se acha que meu trabalho é útil e deseja incentivar o desenvolvimento de mais recursos gratuitos, pode fazer-me uma doa??o. Muito obrigado!
