zBench - en to de_DE translation catalogue (94 entries)

en: Error 404 - Not Found
de_DE: Error 404 - nije pronadjeno

en: Sorry, but you are looking for something that isn&#8217;t here.
de_DE: Nažalost vi tražite nešto što ovde ne &#8217;t postoji.

en: Random Posts
de_DE: Nasumični postovi

en: Page %s
de_DE: Stranica%s

en: Daily Archives:
de_DE: Dnevne arhive:

en: Monthly Archives:
de_DE: Mesečne arhive:

en: Yearly Archives:
de_DE: Godišnje arhive:

en: Category Archives:
de_DE: Kategorije arhiva:

en: Tag Archives:
de_DE: Arhive tagova:

en: Author Archives:
de_DE: Arhive autora:

en: Blog Archives
de_DE: Arhive bloga:

en: Permalink to %s
de_DE: Permalink za %s

en: Posted by
de_DE: Postovano od strane

en: View all posts by %s
de_DE: Pregled svih postova od strane %s

en: on
de_DE: u vezi

en: No comments
de_DE: Nema komentra

en: comment
de_DE: komentar

en: comments
de_DE: komentari

en: Read more &raquo;
de_DE: Pročitajte više&raquo;

en: &laquo; Previous page
de_DE: &laquo; Prethodna stranica

en: Next page &raquo;
de_DE: Sledeća stranica &raquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
de_DE: Post je zaštićen šifrom. Unesite šifru za pregled komentara.

en: Leave a comment ?
de_DE: Ostavite komentar ?

en: Comments.
de_DE: Komentari.

en: Comments are closed.
de_DE: Komentari su zatvoreni.

en: NOTE - You can use these
de_DE: BELEŠKA - Možeto koristiti ovo

en: tags and attributes:
de_DE: tagovi i atributi:

en: NAME
de_DE: IME

en: Leave a Comment
de_DE: Ostavite komentar

en: Reply to %s &not;<br />
de_DE: Odgovorite na  %s &not;<br />

en: <small>Cancel reply</small>
de_DE: <small>Ukini odgovor</small>

en: SUBMIT
de_DE: PODNESI

en: Trackbacks and Pingbacks:
de_DE: Trackbacks i Pingbacks:

en: Copyright
de_DE: Autorsko pravo

en: Powered by %1$s and %2$s
de_DE: Omogućeno od strane %1$s i %2$s

en: Top
de_DE: Vrh

en: Primary Widget Area
de_DE: Primarno Widget područje

en: The primary widget area
de_DE: primarno widget područje

en: Singular Widget Area
de_DE: Singular Widget područje

en: The singular widget area
de_DE: singular widget područje

en: Not Singular Widget Area
de_DE: Nije Singular Widget područje

en: Not the singular widget area
de_DE: Nije singular widget područje

en: Footer Widget Area
de_DE: Područje Footer Widget-a

en: The footer widget area
de_DE: Područje footer widget-a

en: %1$s at %2$s
de_DE: %1$s na %2$s

en: [Edit]
de_DE: [Edituj]

en: Your comment is awaiting moderation.
de_DE: Vaš komentar čeka moderatora.

en: Search Results for:
de_DE: Pretraga rezultata za:

en: This is a sticky post!
de_DE: Ovo je ticky post!

en: continue reading?
de_DE: nastaviti čitanje?

en: Leave a comment
de_DE: Ostavi komentar

en: Go to comments ?
de_DE: Idi na komentare?

en: Go to comments
de_DE: Idi na komentare

en: Pages:
de_DE: Stranice:

en: Search: type, hit enter
de_DE: PretragaČtip, pritisnite enter

en: SEARCH
de_DE: PRETRAGA

en: Follow me on twitter.
de_DE: Pratite me na Twitteru.

en: Recent Posts
de_DE: Skoračnji postovi

en: Search by Tags!
de_DE: Pretraga po tagovima!

en: Archives
de_DE: Arhive

en: Links
de_DE: Linkovi

en: Related Posts
de_DE: Povezani postovi

en: Put your full logo image address here.(with http://) Image Height: 36px
de_DE: Ovde stavite vašu celu logo image adresu. (sa http://) Visina slike: 36px

en: Hide the title and description
de_DE: Sakriti naslov i opis

en: If your set the "Header image", you can check it to hide the title and description.
de_DE: Ako namestite "Header slika", možete da proverite da sakrijete naslov i opis.

en: Header image link
de_DE: Link slike header-a.

en: Custom header image link. The default is Home Page.
de_DE: Link slike custom header-a.  image link. Default je Home Page.

en: Put your full rss subscribe address here.(with http://)
de_DE: Ovde stavite vašu celu Twitter adresu. (sa  http://)

en: Put your full twitter address here.(with http:// , leave it blank for display none.)
de_DE: Ovde stavite vašu celu Twitter adresu. (sa  http:// , ostavite prazno ukoliko želite da se ne prikaže.)

en: Put your full facebook address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
de_DE: Ovde stavite vašu celu Facebook adresu. (sa  http:// , ostavite prazno ukoliko želite da se ne prikaže.)

en: Put your full Google+ address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
de_DE: Ovde stavite vašu celu Google+ adresu. (sa  http:// , ostavite prazno ukoliko želite da se ne prikaže.)

en: Custom social network 1
de_DE: Custom društvena mreža 1

en: Social network name:
de_DE: Ime društvene mreže:

en: Social network icon address: (image size limits: 16px*16px)
de_DE: Adresa ikone društvene mreže (limit veličine slike: 16px*16px)

en: Social network links address:
de_DE: Link adresa društvene mreže

en: Custom social network 2
de_DE: Custom društvena mreža 2

en: The left Sidebar style?
de_DE: Levi Sidebar stil

en: If like "left Sidebar style", check.
de_DE: Ako lajkuje  "levi Sidebar stil", proveri.

en: Excerpt?
de_DE: Izvod?

en: If excerpt of posts display in home and archive page, check.
de_DE: Ako izvod prikaže postove i arhiv stranicu, proveri.

en: Disable the comment notes
de_DE: Onemogući beleške komentara

en: Disabling this will remove the note text that displays with more options for adding to comments (html).
de_DE: Onemogućavanje ovoga će ukloniti tekst beleške koji se prikazuje sa više opcija za dodavanje komentara.

en: Disable the comments smilies
de_DE: Onemogući smajlije u komentarima.

en: Disabling this will remove the comments smilies.
de_DE: Onemogućavanje ovoga će ukloniti smajlije u komentarima.

en: Theme Options
de_DE: Opcije Teme

en: %1$s Theme Options
de_DE: %1$s Opcije Teme

en: Save Options
de_DE: Sačuvaj opcije

en: Header settings
de_DE: Header postavke

en: General settings
de_DE: Opšte postavke

en: Social network settings
de_DE: Postavke socijalnih mreža

en: Reset All Settings
de_DE: Resetujte sve postavke

en: Click OK to reset. Any settings will be lost!
de_DE: Klik na OK za restartovanje. Bilo koje postavke će se izgubiti.

en: Donation
de_DE: Donacija

en: Created, Developed and maintained by %s . If you feel my work is useful and want to support the development of more free resources, you can donate me. Thank you very much!
de_DE: Stvoreno, razvijeno i održavano od strane %s . Ako mislite da je moj rad koristan i šelite da podržite programiranje više besplatnih sredstava, možete da mi prinesete donaciju. Veliko hvala!
