zbench - en to es_ES translation catalogue (93 entries)

en: Error 404 - Not Found
es_ES: Errore 404 - Pagina non trovata

en: Sorry, but you are looking for something that isn&#8217;t here.
es_ES: Spiacente, ma stai cercarndo qualcosa che non è qui.

en: Random Posts
es_ES: Articolo a caso

en: Page %s
es_ES: Pagina %s

en: Daily Archives:
es_ES: Archivio giornaliero:

en: Monthly Archives:
es_ES: Archivio Mensile:

en: Yearly Archives:
es_ES: Archivio Annuale:

en: Category Archives:
es_ES: Archivio Categoria:

en: Tag Archives:
es_ES: Archivi Tag:

en: Author Archives:
es_ES: Archivio Autore:

en: Blog Archives
es_ES: Archivio Blog:

en: Permalink to %s
es_ES: Permalink a %s

en: Posted by
es_ES: Scritto da

en: View all posts by %s
es_ES: Vedi tutti i post di %s

en: on
es_ES: il

en: Edit
es_ES: Modifica

en: No comments
es_ES: Nessun commento

en: comment
es_ES: commento

en: comments
es_ES: commenti

en: Read more &raquo;
es_ES: Continua &raquo;

en: &laquo; Previous page
es_ES: &laquo; Pagina precedente

en: Next page &raquo;
es_ES: Pagina successiva &raquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
es_ES: Questo articolo è protetto da password. Inseriscila qui per vedere i commenti.

en: Leave a comment ?
es_ES: Vuoi commentare questo articolo?

en: Comments.
es_ES: Commenti.

en: Comments are closed.
es_ES: Commenti chiusi.

en: NOTE - You can use these
es_ES: NOTA - Puoi usare questi

en: tags and attributes:
es_ES: tag e attributi:

en: NAME
es_ES: NOME

en: Website URL
es_ES: Indirizzo Web

en: Leave a Comment
es_ES: Lascia un commento

en: Reply to %s &not;<br />
es_ES: Rispondi a %s &not;<br />

en: <small>Cancel reply</small>
es_ES: <small>Cancella risposta</small>

en: SUBMIT
es_ES: INVIA

en: Trackbacks and Pingbacks:
es_ES: Trackbacks e Pingbacks:

en: Top
es_ES: Su

en: Primary Widget Area
es_ES: Area Widget Primaria

en: The primary widget area
es_ES: Area widget primaria

en: Singular Widget Area
es_ES: Widget singolo articolo

en: The singular widget area
es_ES: I widget che appariranno nella pagina dei singoli articoli.

en: Not Singular Widget Area
es_ES: Widget altre pagine

en: Not the singular widget area
es_ES: I widget che appariranno in tutte le pagine escluse quella del singolo articolo

en: Footer Widget Area
es_ES: Widget in basso

en: The footer widget area
es_ES: I widget che appariranno in basso (sempre nella sidebar)

en: %1$s at %2$s
es_ES: %1$s @%2$s

en: [Edit]
es_ES: [Modifica]

en: Your comment is awaiting moderation.
es_ES: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Search Results for:
es_ES: Risulati ricerca per:

en: This is a sticky post!
es_ES: Articolo in evidenza

en: continue reading?
es_ES: continuare a leggere?

en: Leave a comment
es_ES: Commenta

en: Go to comments ?
es_ES: Andare ai commenti?

en: Go to comments
es_ES: Vai ai commenti

en: Pages:
es_ES: Pagine:

en: Search: type, hit enter
es_ES: Cerca

en: SEARCH
es_ES: CERCA

en: Follow me on twitter.
es_ES: Seguici su Twitter!

en: Recent Posts
es_ES: Articoli Recenti

en: Search by Tags!
es_ES: Cerca con i Tags!

en: Archives
es_ES: Archivi

en: Related Posts
es_ES: Articolo Simili

en: Put your full logo image address here.(with http://) Image Height: 36px
es_ES: Inserisci qui l'indirizzo completo del tuo logo (compreso http://) Altezza imagine: 36px

en: Hide the title and description
es_ES: Nascondi titolo e descrizione

en: If your set the "Header image", you can check it to hide the title and description.
es_ES: Se imposti un "imagine testata", spunta qui per nascondere titolo e descrizione.

en: Header image link
es_ES: Link imagine testata

en: Custom header image link. The default is Home Page.
es_ES: Personalizza il link dell'immagine in testata. Se lasciato vuoto porterà alla home page.

en: Put your full rss subscribe address here.(with http://)
es_ES: Inserisci qui l'indirizzo per l'iscrizione rss (compreso di http://).

en: Put your full twitter address here.(with http:// , leave it blank for display none.)
es_ES: Inserisci il tuo URL twitter (compreso di http://, lascia bianco per non mostrarlo).

en: Put your full facebook address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
es_ES: Inserisci il tuo URL facebook (compreso di http://, lascia bianco per non mostrarlo).

en: Put your full Google+ address here.(with http:// , leave it blank for no display none.)
es_ES: Inserisci il tuo URL Google+ (compreso di http://, lascia bianco per non mostrarlo).

en: Custom social network 1
es_ES: Altro social network 1

en: Social network name:
es_ES: Nome social network:

en: Social network icon address: (image size limits: 16px*16px)
es_ES: Icona social network: (limiti imagine : 16px*16px)

en: Social network links address:
es_ES: Indirizzo pagina social network:

en: Custom social network 2
es_ES: Altro social network 2

en: The left Sidebar style?
es_ES: Spostare sidebar a sinistra?

en: If like "left Sidebar style", check.
es_ES: Se spuntato la sidebar verrà spostata da destra a sinistra

en: Excerpt?
es_ES: Riassunto articolo?

en: If excerpt of posts display in home and archive page, check.
es_ES: Se spuntato verra mostrato solo il riassunto dell'articolo.

en: Disable the comment notes
es_ES: Disabilita note commenti

en: Disabling this will remove the note text that displays with more options for adding to comments (html).
es_ES: Spuntando questa voce rimuoverai la nota di testo che mostra opzioni html aggiuntive per i commenti.

en: Disable the comments smilies
es_ES: Disabilitare gli smilies nei commenti

en: Disabling this will remove the comments smilies.
es_ES: Spuntando questo rimuoverà gli smilies dai commenti

en: Theme Options
es_ES: Opzioni Tema

en: %1$s Theme Options
es_ES: %1$s Opzioni Tema

en: Save Options
es_ES: Salva Opzioni

en: Header settings
es_ES: Impostazioni Testata

en: General settings
es_ES: Impostazioni generali

en: Social network settings
es_ES: Impostazioni social network

en: Reset All Settings
es_ES: Resetta tutte le impostazioni

en: Click OK to reset. Any settings will be lost!
es_ES: Clicca OK per resettare. Tutte le impostazioni saranno perse!

en: Donation
es_ES: Donazione

en: Created, Developed and maintained by %s . If you feel my work is useful and want to support the development of more free resources, you can donate me. Thank you very much!
es_ES: Creato, Sviluppato e mantenuto da %s . Traduzione Italiana a cura di <a href="http://birrerieartigianaliroma.it">Dario Curvino</a>
